“Du går fra å tenke det skulle vi hatt til å faktisk kunne lage det selv. Det er ganske rått.”
Fullt hus på Vibe-coding kurs – nå etableres AI-forum i Namdalen
Det var fullbooket da Namdal Næringsforening, i samarbeid med SpareBank 1 SMN og Astar Consulting, inviterte til kurs i vibe-koding denne uken.
Med fagmiljø fra tech-miljøet i Trondheim på plass i Namsos, fikk deltakerne en intensiv og praktisk innføring i hvordan kunstig intelligens nå gjør det mulig å bygge digitale verktøy – helt uten kodeerfaring.
Fra idé til løsning – på én dag
Kurset tok utgangspunkt i det som omtales som “vibe-koding” – en ny måte å utvikle teknologi på, der man bruker vanlig språk til å beskrive hva man vil lage, mens AI står for selve utviklingen.
Deltakerne jobbet både teoretisk og praktisk gjennom dagen, og fikk teste hvordan de kan bygge egne apper og nettsider, utvikle prototyper av forretningsidéer, automatisere oppgaver og arbeidsprosesser.
For mange ble dette en øyeåpner.
– Dette endrer spillereglene
Flere av deltakerne trekker frem hvor konkret og anvendelig kurset var:
“Jeg har alltid hatt ideer til små verktøy vi kunne brukt i hverdagen, men aldri hatt kompetansen til å bygge det. Nå føles det faktisk mulig.”
“Dette er noe av det mest nyttige kurset jeg har vært på. Det handler ikke om teknologi – det handler om hvordan vi kan jobbe smartere.”
Sultne på mer – etablerer AI-forum
Engasjementet stoppet ikke da kurset var over.
Tvert imot – det ble starten på noe nytt.
Namdal Næringsforening tar nå initiativ til å etablere et eget AI-forum for næringslivet i Namdalen, som en direkte oppfølging av interessen og behovet som kom tydelig frem gjennom dagen.
Allerede nå har to deltakere meldt seg til å være med og utvikle forumet sammen med næringsforeningen. Målet er å skape en møteplass for erfaringsdeling, konkret bruk av AI i bedrifter - kompetanseheving og utvikling.
Et viktig steg for regionen
Utviklingen innen AI går raskt – og dette kurset viste tydelig at næringslivet i Namdalen både vil og kan være med.

– Dette handler ikke bare om teknologi, men om konkurransekraft, innovasjon og evnen til å omstille seg. Det er utrolig inspirerende å se hvor mange som allerede er i gang, sier Marte Karoline Sollien i Namdal Næringsforening.
Ingrid er også svært fornøyd med dagen – og tydelig på at dette bare er starten:

– Vi har fått mange gode tilbakemeldinger, og flere har allerede spurt om vi kan sette opp en ny kursrunde. Det jobber vi nå med å få på plass dato for, sier hun.
Dette var første steg.
Vi er samtidig veldig takknemlige for at våre samarbeidspartnere ser verdien av å legge til rette for at næringslivet får tilgang til denne kompetansen. Namdal Næringsforening retter en stor takk til SpareBank 1 SMN for å være med på finansieringen av kurset.
Neste steg tas sammen – som et helt lag.
For vi opplever nå et næringsliv som er både nysgjerrig, fremoverlent og klare for å ta dette videre.
Og vi gleder oss!

